Czym jest BIM?
Modelowanie informacji o budynku (ang. Building Information Modeling) jest procesem tworzenia i zarządzania danymi w całym cyklu życia obiektu budowlanego: od koncepcji, przez dokumentację projektową – budowlaną, wykonawczą i powykonawczą, kończąc na zarządzaniu wybudowanym obiektem czy też jego późniejszą rozbiórką. Obejmuje geometrię budynku, jego relacje przestrzenne, informacje geograficzne oraz właściwości i ilości komponentów budowlanych.
Dzięki kompleksowemu podejściu do projektowania, technologia BIM pozwala na generowanie wysokiej jakości dokumentacji projektowej, która każdorazowo jest skoordynowana międzybranżowo zapewniając w ten sposób płynny i bezproblemowy proces realizacyjny.
Przewaga BIM nad tradycyjnym projektowaniem (CAD)
Projektowania z użyciem CAD opiera się przede wszystkim na rysunkach wektorowych 2D, gdzie obiekty reprezentowane są za pomocą punktów, linii i płaszczyzn bez funkcjonalnych powiązań. Automatyzacja jest ograniczona i często dotyczy jedynie prostych operacji geometrycznych.
Technologia BIM pozwala na przygotowanie modelu, gdzie każdy element ma zdefiniowane relacje z innymi oraz nadane właściwości (parametry). W oprogramowaniu BIM informacje o obiekcie są aktualizowane automatycznie, np. wstawienie okna powoduje natychmiastową aktualizację powiązanych parametrów (m.in. powierzchni ściany). Model 3D powstaje symultanicznie wraz z tworzeniem widoków 2D (rzutów, elewacji, przekrojów etc.). Często służy do kontroli i nad¬zorowania poprawności geometrycznej, ar¬chitektonicznej i konstrukcyjnej danych oraz jednocześnie weryfikacji kolizji międzybranżowych. Umożliwia też późniejsze generowanie wizualizacji.
Korzyści dla inwestora
Wdrożenie BIM ma na celu przede wszystkim usprawnienie procesu inwestycyjnego, optymalizację kosztów związanych z realizacją inwestycji oraz zminimalizowanie negatywnego wpływu inwestycji na środowisko. Inne korzyści to m.in.:
• Oszczędności związane z redukcją kosztów zmian w trakcie realizacji inwestycji dzięki możliwości wykrywania kolizji na wczesnych etapach projektu
• Większa wydajność poprzez skrócenie czasu rysowania projektu na rzecz zwiększenia ilości czasu przeznaczonego na opracowywanie odpowiednich rozwiązań
• Ułatwienie zarządzania dokumentacją przez cały czas trwania procesu inwestycyjnego dzięki automatyzacji procesu generowania rysunków i zestawień
• Poprawa komunikacji i współpracy między projektantami różnych branż, a także wykonawcami i innymi interesariuszami danej inwestycji
• Możliwość wykonywania licznych analiz podczas fazy przedprojektowej, takich jak analizy wpływu inwestycji na środowisko czy analizy energetyczne
• Efektywność i precyzja dzięki zastosowaniu specjalistycznego oprogramowania wspomagającego parametryczne projektowanie cyfrowe
BIM w MW Technic / narzędzia
W naszej firmie wdrażanie technologii BIM rozpoczęliśmy w 2020 roku. Posiadamy wykwalifikowany zespół projektantów oraz specjalistów BIM, którzy dbają o to, aby realizowane projekty były zgodne z międzynarodowymi i krajowymi zaleceniami, m.in. BIM Standard PL.
Głównym oprogramowaniem wykorzystywanym do projektowania w naszym biurze jest Autodesk Revit. Obecnie jest to wiodący produkt na rynku wykorzystywany w branży architektonicznej, inżynieryjnej i budowlanej. Oferuje wiele przydatnych funkcji, ale jedną z jego największych zalet jest możliwość tworzenia modelu wielobranżowego. Oznacza to, że elementy z każdej dyscypliny (architektury, konstrukcji i MEP) mogą znajdować się w jednym modelu. Dzięki ułatwieniu współpracy pomiędzy branżami, możliwa jest wczesna identyfikacja błędów projektowych i weryfikacja konfliktów.
Wykorzystanie technologii BIM w procesie projektowania umożliwia naszej firmie precyzyjne modelowanie cyfrowe, mające swoje przełożenie na wydajne i bezbłędne opracowanie dokumentacji projektowej.
BIM w połączeniu z budownictwem modułowym oferuje wysoką wydajność pracy, dokładność projektowania oraz efektywne zarządzanie dokumentacją i procesem inwestycyjnym.